JAK ZROBIĆ PROSTĄ CZAPKĘ NA DRUTACH – CZĘŚĆ 2

Jak zacząć opisałam tutaj. Zrobiliśmy pomiary, a także wykonaliśmy próbkę. Wiemy ile oczek potrzebujemy, w moim przypadku 68.

Nabieramy na druty 68 oczek. Sposobów na nabieranie oczek jest pełno. Zwykle nabierałam metodą klasyczną, ale jest jeden problem. Na samym początku należy odwinąć tak długą nitkę, aby wystarczyła na dane oczka.

Najbardziej przypadł mi do gustu sposób, który prezentuje Pani z filmu o tym jak zacząć chustę na drutach, który można zobaczyć tu. Prosty i szybki. Polecam.

W pierwszej części pokazałam jak działać metodą magic loop i nie chcę za bardzo rozciągać tego posta powtarzając się. Nabrane oczka łączymy ze sobą w krąg, uważając, aby nie przekręcić oczek. Pracujemy tylko na stronie prawej.

Wykonanie ściągacza jest proste. Każdy może zrobić taki jak mu się podoba. Moim ulubionym jest 2 oczka prawe, 2 oczka lewe, naprzemiennie. Może to być również 1P, 1L, czy 3P, 3L. Sami oceńcie.

Chcę, aby mój ściągacz mógł być zawinięty na raz, więc wykonałam 13 cm długości tym ściegiem.

Następnie samymi oczkami prawymi pracuję 22 cm.

Zabieram się za zmniejszanie liczby oczek, zamykanie czapki. Jak to zrobić? Mam 68 oczek, chcę w co drugim rzędzie pozbywać się 6 oczek. 68 nie jest odpowiednią liczbą, a więc 2 razy będę musiała przerobić razem 3 oczka, a nie 2. 66/6=11. Oznacza to, iż musimy przerobić 9 oczek prawych, a następnie 10. i 11. przerobić razem na prawo, i tak do końca rzędu. Kolejny rząd wykonujemy samymi oczkami prawymi. Dopiero w kolejnym rzędzie zmniejszamy liczbę oczek, gdzie przerabiamy 8P, a 9. i 10. przerabiamy razem.Przerabiamy tak do momentu, gdy uznamy, że czubek czapki jest wystarczająco płaski. Zwykle do momentu gdy mamy 1P, a 2. i 3. przerabiamy razem.

Aby bezpiecznie zakończyć nasze dzieło łapiemy plastikową igłę, przewlekamy długą nitkę (należy odciąć od kłębka, ale powinna być długa!). Przewlekamy ją na drucie, zgodnie z ruchem zegara, czyli tak jakby od tyłu oczek, przez wszystkie oczka, a następnie zsuwamy z drutu i mocno zaciskamy. Powinniśmy wbić igłę kilka razy w czubek w jakoś mało widoczny sposób. Po lewej stronie czapki możemy wykonać supeł, a pozostałości schować w ściance czapki.

Chcielibyście ozdobić czapkę pomponem? Nic trudnego! Najlepszy opis znajdziecie na blogu Pomarańczowy kot http://pomaranczowykot.blogspot.ie/2013/04/jak-zrobic-pompon-w-woczki-opis-krok-po.html Swój kartonik owinęłam bardzo ciasno i gęsto. Pompon wyszedł a w sam raz.

14087281_510506545806332_299142478_o

Chyba pozostaje zrobić komin albo szalik do kompletu.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s